Kredyt na mieszkanie – niezbędne dokumenty

Decydując się na zakup mieszkania za pieniądze uzyskane z kredytu musimy w pierwszym etapie wystąpić z wnioskiem o jego uzyskanie. Dlatego też warto się do tego odpowiednio przygotować, choć każdy bank ma swoje wymagania to jednak w przypadku kredytu na mieszkanie procedury są właściwie podobne. Różnica polega jednak na tym na jaką nieruchomość się zdecydowaliśmy, czy będzie to mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, bowiem w zależności od tego wymagane są różne dokumenty.

Jednak w obydwu przypadkach, każdy bank będzie wymagał odpisu z księgi wieczystej oraz umowy przedwstępnej z obecnym właścicielem. W przypadku braku umowy przedwstępnej powinniśmy dostarczyć pismo rezerwacyjne, które uzyskujemy od dewelopera lub oświadczenie od właściciela mieszkania z rynku wtórnego. Pozostałe dokumenty wymagane przez bank zależne są od wspomnianego rynku nieruchomości.

W przypadku rynku pierwotnego niezbędne jeszcze będą wypis z rejestru gruntów, pozwolenie na budową lub na użytkowanie oraz dokumenty rejestracyjne dewelopera. Takie dokumenty powinny interesować również samego kupującego. Natomiast jeżeli staramy się o uzyskanie kredytu na mieszkanie z rynku wtórnego, bank będzie oczekiwał od nas aktu notarialnego, w którym zostanie jasno określony prawny właściciel nieruchomości.

Dodatkowo niezbędne będzie również wykonanie przez rzeczoznawcę wyceny nieruchomości. Przygotowanie wszystkich dokumentów już na pierwsze spotkanie w banku pozwala na znaczne przyspieszenie procesu uruchomienia kredytu.

https://hydrauliq.pl/hydraulik-serock/ https://www.dekarbud.pl/