Możliwości ogrzewania domu

Współcześnie istnieje wiele możliwości ogrzewania domu. Każdy z nas, pośród wielu rozwiązań może wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie. Poniżej prezentujemy kilka najbardziej popularnych możliwości – zarówno ich plusy, jak i minusy.

Czym ogrzewać dom?

  • Węgiel kamienny jest wciąż jednym z najpopularniejszych medium grzewczych. Kotły na węgiel kamienny znajdują się w większości domów jednorodzinnych wybudowanych kilkadziesiąt lat temu. Współcześnie już raczej odchodzi się od tej możliwości ogrzewania domu, z uwagi na jej negatywny wpływ na środowisko naturalne.
  • Olejowe kotły centralnego ogrzewania są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, a przez to wygodne w użytkowaniu. Zaletą oleju opałowego jest powszechna dostępność surowca oraz jego ekologiczność. Wadą tego rozwiązania jest konieczność magazynowania oleju opałowego w przeznaczonych do tego celu beczkach, które mogą zająć znaczne ilości miejsca.
  • Drewno jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań grzewczych. Podczas spalania emituje do środowiska zdecydowanie mniej szkodliwych produktów spalania niż np. węgiel kamienny. Surowiec ten jest powszechnie dostępny.Wymaga jednak odpowiedniego przechowywania.
  • Pellet jest współcześnie jednym z atrakcyjniejszych surowców opałowych. Pellet jest powszechnie dostępny, w miarę ekonomiczny i ekologiczny. Spala się niemal całkowicie nie tworząc odpadu.
  • Gaz ziemny w stosunku do węgla kamiennego, czy drewna jest rozwiązaniem mniej ekonomicznym. Korzystnie cenowo wypada na tle gazu płynnego oraz oleju opałowego. Nowoczesne systemy kotłów na gaz ziemny są sterowane automatycznie, nie wymagają więc kontroli człowieka.
  • Gaz płynny to doskonałe rozwiązanie w przypadku braku dostępu do sieci gazowej. Atutem tego rozwiązania jest czystość oraz praktycznie brak inwazyjności kotłów.
  • Pompy ciepła są jednym z nowocześniejszych rozwiązań. W pełni ekologiczne i ekonomiczne. Nie wymagają obsługi, a ponadto są bezpieczne i niemalże nieinwazyjne.

.