Ocieplanie domu styropianem

Współcześnie mamy wiele możliwości ocieplania domu. Wciąż jednak to ocieplanie styropianem jest najpopularniejsze. Jak ocieplić dom styropianem? Ile to kosztuje i czy warto się pokłonić w stronę innych materiałów izolacyjnych?

Ocieplamy dom styropianem

Ocieplanie domu styropianem należy rozpocząć od prawidłowego przygotowania powierzchni.

Jeśli mamy do czynienia ze ścianami nowymi wystarczy, że je odtłuścimy. W przypadku starych podłoży, w sytuacji, w której chcemy ocieplić stary budynek, w pierwszej kolejności musimy pozbyć się starych tynków i pozostałości farby. Musimy pamiętać o tym, że styropian zawsze należy kłaść na powierzchnie gładkie i dokładnie oczyszczone.

W przeciwnym wypadku nasz materiał izolacyjny bardzo szybko odpadnie od ścian budynku. Gdy już mamy odpowiednio przygotowane podłoże, powinniśmy zastanowić się także nad tym jaki styropian wybrać. Wybór wydaje się dość prosty – styropian to styropian, jednak nie do końca.

Dużą uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego grubość, która ma istotne znaczenie dla uzyskanych efektów izolacyjności. Warto także nadmienić, że rodzaj zastosowanego surowca izolacyjnego musi być zgodny ze współczynnikiem przenikania ciepła, który jest regulowany przez polskie prawo. Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, do ocieplenia ścian zewnętrznych domu należy wykorzystać styropian o grubości od 14 do 21 centymetrów.

Wybór odpowiedniego ocieplenia warto zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu, ponieważ różna grubość zastosowanych materiałów izolacyjnych może mieć wpływ na końcowy efekt wizualny, w tym między innymi na głębokość wnęk okiennych. Na sam koniec warto wspomnieć o kosztach ocieplenia domu. Styropian jest jednym z najtańszych surowców izolacyjnych.

Decydując się na ocieplenie domu tym materiałem z pewnością zapłacimy najmniej, zarówno za sam styropian, jak również odpowiednie podkłady i robociznę. W przypadku materiałów musimy liczyć się z kosztem rzędu 55-65 zł za metr kwadratowy. Robocizna to koszt około 35-35 złotych za metr kwadratowy.

Choć koszt położenia ocieplenia przy użyciu innych materiałów izolacyjnych nie jest drastycznie wyższy od styropianu w skali metra, to na całości budynku z tych kliku złotych może uzbierać się spora suma.