Przerwa w opłatach AC

www.stefanhula.com

Wiele osób boi się, że w przypadku długotrwałego nieopłacania składek AC/OC ich zniżki przepadną. Opłacanie składek OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Co jednak w przypadku nieobowiązkowego AC? Jeśli wstrzymamy się na rok lub dwa, czy możemy spodziewać się podwyżki? Sprawa nie jest zerojedynkowa, a wszystko zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Tyle ile jest ofert, tyle jest sposobów na obliczanie zniżek za bezszkodową jazdę samochodem. W zależności od konkretnego ubezpieczyciela różni się interpretacja i liczenie tzw.

klas bonus/malus (zniżek/zwyżek). Niektórzy ubezpieczyciele stwierdzą, że w przypadku nie opłacania składek zostaną utracone wszelkie zdobyte wcześniej zniżki, inni w dalszym ciągu zaoferują nam atrakcyjną ofertę, która będzie posiadała rabat. Zniżki najczęściej „odbierane” są w przypadku dwóch lat nieopłacania składek. Niezależnie czy w tym czasie nie posiadaliśmy samochodu, który moglibyśmy ubezpieczyć, czy po prostu zawiesiliśmy korzystanie z nieobowiązkowego AC warto sprawdzić czy ubezpieczyciel faktycznie cofnął nam zniżki, zanim zaczniemy szukać nowego ubezpieczyciela, który mógłby nam je dać. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych kasuje wszystkie zniżki po trzech latach nie korzystania z ubezpieczenia, podczas gdy pięć lat to punkt graniczny większości towarzystw ubezpieczeniowych.

Po tak długiej przerwie warto zastanowić się nad nową ofertą, być może u innego, tańszego lub bardziej kompleksowego ubezpieczyciela, który poza niską ceną zaoferowałby również szeroki wachlarz usług proponowanych w autocasco.