Ptasie ciało

Anatomia ptaków jest zależna nie tylko od gatunku, ale przede wszystkim od środowiska, w którym żyją. Jednak niektóre cechy budowy tych zwierząt są naprawdę zadziwiające. Wykształciły się u nich po to, by ułatwić im codzienne życie, a nierzadko też i walkę o przetrwanie.

Liczba piór na ptasim ciele jest zależna od pory roku. Zazwyczaj pióra wyrastają tylko z niektórych części ciała, natomiast strusie i pingwiny są jedynymi ptakami, których całe ciało jest pokryte piórami. U wróbli pióro wzrasta 4 mm na dobę, natomiast u żurawia aż 13 mm na dobę.

Koliber, najmniejszy ptak świata, ma tylko 1000 piór, natomiast łabędzie mają ich ok 25 000. Niektóre kolibry mają dzioby dłuższe od całego ciała, dlatego nie są w stanie przy ich użyciu układać sobie upierzenia. Robią to nogami: stają na jednej, a drugą pielęgnują swoje piórka.

Sowy są to jedyne ptaki o nieruchomych gałkach ocznych. Niektóre z ptaków mają na palcach skrzydeł pazury, taką budowę mają np. Kaczki i łabędzie, u których pazury te ukryte są pod upierzeniem.

www.krakow.turystyka.pl