Ubezpieczenie OC dla rowerzysty

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) wydaje się nierozerwalnie związane z szerokim pojęciem pojazdów mechanicznych. Najczęściej kojarzymy je z samochodami i motorami, istnieje jednak możliwość, by OC posiadał również rowerzysta. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w swojej ofercie posiada ubezpieczenia dla rowerzystów. Nie są one drogie, a składki nieczęsto przewyższają kilkanaście złotych rocznie.

Z pewnością warto zainwestować w takie ubezpieczenie, w przypadku gdy jesteśmy zapalonymi cyklistami. Jeżeli jednak rower służy nam głównie do rekreacji, a odkurzamy go tylko w sezonie wiosenno-letnim, lepiej zastanowić się czy na pewno jest ono potrzebne. Podobnie jak w innych krajach europejskich OC dla rowerzystów jest nieobowiązkowe,a ta część osób, która zdecyduje się na korzystanie z tego typu ubezpieczenia będzie podobnie jak kierowcy samochodów – ubezpieczona na wypadek spowodowania jakiejś szkody w wyniku poruszania się na rowerze. Jest to o tyle ważne, że w przypadku, kiedy na rowerze poruszamy się niemalże codziennie, w dodatku po ulicach miasta, to bardzo łatwo o drobne i mniej drobne wypadki z udziałem pieszych, czy innych członków ruchu (w tym samochodów).

Gdy takiego ubezpieczenia nie posiadamy, to zgodnie z kodeksem cywilnym mamy obowiązek zapłacić za naprawę mienia lub wypłacić poszkodowanej osobie odszkodowaniez własnej kieszeni, co w przypadku zarysowania lakieru, czy wgniecenia karoserii może być sporym obciążeniem finansowym.

https://www.kuke-finance.pl